Zavlažování zahrady a trávníku snadno a pohodlně
Trápí vás každoroční jarní a letní sucho, které hrozí proměnou vaší zahrady v pustinu? Je pro vás obtížné každý den ráno i večer zalévat záhony s květinami a zeleninou? Nemáte dostatek zdrojů vody?
Pak se spolehněte na automatické zavlažování zahrady, které vás těchto starostí zbaví. Závlaha zahrady svépomocí nikdy nebude tak efektivní, jako profesionální automatická závlaha zahrady, kterou si můžete nastavit zcela podle svých potřeb. Navíc budete mít záruku, že nebudete zbytečně plýtvat vodou a ušetříte také čas, který byste museli na ruční zahradní zavlažování vynaložit.
Jaký systém zavlažování zahrady zvolit
Nechcete-li budovat automatické zavlažování zahrady svépomocí, můžete si zvolit některý z nabízených hotových zavlažovacích systémů. Na výběr máte buď nadzemní zavlažovací systém, nebo podzemní zavlažovací systém. Obě možnosti mají své výhody i nevýhody. Záleží na rozloze a typu zahrady, na množství financí a dalších faktorech. Zvláště váš trávník, který suchem nebo nepravidelnou zálivkou značně trpí, pořízení zavlažovacího systému ocení. Správná volba vám pomůže i ušetřit vodu. Úsporné zavlažování zahrady patří k současným trendům.
Co byste měli vědět o nadzemních zavlažovacích systémech
Závlaha zahrady pomocí nadzemního zavlažovacího systému je cenově výhodnější, tento systém je navíc přenosný. Zásadní nevýhodou je však to, že u něj není možná plná automatizace zavlažování zahrady. Cena a snadná realizace je však důvodem, proč jsou tyto systémy voleny například pro zavlažování trávníku, zavlažování jahod, keřů, ovocných stromů nebo zavlažování zeleniny v menších zahradách. Základem systému je odpovídající rozstřikovač a rozvodní hadice. Rozstřikovač je nutno vybrat podle velikosti a tvaru plochy, kterou chcete zavlažovat, a také podle tlaku vody. Pro větší plochy je nutný i větší počet rozstřikovačů. Nejlevnější rozstřikovače stříkají vodu v kruzích kolem sebe.
Překlápěcí postřikovače lze programovat
Má-li vaše zahrada pravidelný tvar, můžete využít překlápěcí čili kývavý postřikovač. Ten zvládne zavlažování zahrady ve tvaru čtverce nebo obdélníku. Pracuje na principu stříkání vody do výšky, což však může působit problémy při silných poryvech větru. Pokud je plocha menší, lze přikoupit jednotku, na které se může nastavit automatické zavlažování záhonů. Pokud je však pozemek velký a pro vás je důležitá automatická závlaha trávníku i dalších ploch, nebude pro vás tento systém nejvhodnější. Museli byste totiž postřikovač postupně přemisťovat, aby pokryl celý prostor. To už by se blížilo zavlažování trávníku svépomocí a navíc byste museli stále uklízet hadici, jinak by po ní na trávníku zůstaly stopy.
Podzemní zahradní závlahy s řadou výhod
Hned několik výhod vám přinese podzemní automatické zavlažování zahrady. Cena je sice o něco vyšší, než zavlažování zahrady svépomocí nebo závlaha s nadzemním systémem, ale vynaložená investice se vám velmi rychle vrátí. Ušetříte si čas a práci při samozavlažování zahrady a budete mít krásné zelené rostliny i trávník i v horkém a suchém období. Celý systém je ukrytý pod zemí, takže nenaruší esteticky vyvážený vzhled zahrady. Pouze při samotné zálivce se vysouvají ven postřikovací trysky. Ty mohou postřikovat v kruhu nebo různě velkých výsečích. Je dobré nechat si zhotovit návrh zavlažování zahrady od odborníků, kteří vědí, jak vše přesně rozvrhnout. Tato závlaha na zahradu se dá realizovat v několika větvích, které lze zapínat postupně. Pak je možno zalévat i velké zahrady i automatické zavlažování trávníku o značné rozloze. Vyplatí se přikoupit také dešťové nebo větrné senzory, které reagují na okolní podmínky. Při pravidelném zavlažovaní a sekání budete mít krásný "anglický trávník".
Jak na zavlažování zahrady s podzemním systémem
Základem pro pořízení podzemního zavlažovacího systému je mít patřičně vydatný zdroj vody pro zalévání. K tomu se hodí například jímka na dešťovou vodu nebo domácí čistička s jímkou na přečištěnou vodu. Ušetříte tak na nákladech, nehledě k tomu, že používání pitné vody pro zalévání je v určitých částech roku zakázané.
Jak navrhnout zavlažování zahrady z časového hlediska? Naprogramujte vhodnou dobu pro zalévání tak, aby závlaha probíhala po ránu, kdy ještě není slunce tak silné, nebo večer, kdy je možné zkombinovat zálivku s přihnojením. I o dávkování hnojiva se dokáže postarat řídící jednotka. To oceníte zvláště při udržování krásného trávníku.
Nevíte, jak zavlažovat trávník?
Chcete udržet v dokonalém stavu nejen záhony, ale také trávník? Kritickou dobou pro travní plochy jsou horké a suché jarní a letní dny. Závlaha trávníku vlastními silami je značně náročná, rozhodně se vyplatí automatické zavlažování, které trávníku dodá vodu i několikrát denně. Vhodné je podzemní zavlažování, které je celé ukryté. Centrální jednotka a čerpadlo na zavlažování zahrady mohou být umístěny i v domě, například ve sklepních prostorách. Centrální jednotka se napájí ze sítě nebo z baterií. Je možné pořídit i bezdrátovou jednotku. Před zimou je pak potřeba celý systém vypustit a jednotlivé volné součásti patřičně uskladnit dle pokynů výrobce.
Zahrada a trávník bez plevele
Dalším nepřítelem zahrady a trávníku je otravný plevel. Objeví se vždy a všude. Ideální je samozřejmě hubit plevel bez používání škodlivé chemie. Jenže vytrhávat všechen plevel ručně je dřina. Usnadněte si proto práci s odstraňovačem plevele. Odteď už budou vaše zahrada i trávník krásné i bez námahy.