V případě dotazů na výrobky Blumat a Tropf Blumat nás kontaktujte na č. 737 176 576 nebo na michal@hahn.cz

Jak vybrat a kam umístit skleník?

Skleník patří k neodmyslitelným pomocníkům každého nadšeného zahradníka. S jeho pomocí totiž dosáhnete optimálního prostředí k pěstování ovoce a zeleniny běžné v našich končinách, i dalších zajímavých exotických druhů. Jaký skleník ale vybrat a kam ho v zahradě postavit?

Nejlepší materiál skleníku

Jako se vším, i skleníků můžete najít v této době spoustu druhů. Spousta lidí zná klasické plastové (polykarbonátové). Tímto materiálem to ale zdaleka nekončí! Mimo polykarbonát se užívá i kovů, díky kterým je celá konstrukce pevná a má dlouhou životnost. Vybrat si můžete nejčastěji z hliníku a oceli, které mají skvělé vlastnosti a jsou tak na skleníkové profily nejlepší volbou (lehké, odolávají korozi, odolné). Jediná jejich nevýhoda se však mírně vyšší cena, která se liší od jejich plastových bratrů.

Plastová konstrukce je zpravidla méně odolná. Díky plastu však dobře izoluje a je tak dostačující a levnější variantou. Nejméně obvyklou volbou je dřevo, které se však na výrobu skleníků využívá již dlouhá léta. Jeho nevýhody jsou především cena, která může být až několikanásobně vyšší než za polykarbonát, a také údržba, protože aby vám dřevo vydrželo, musíte ho pravidelně chránit nátěry. Pokud chcete, aby vám vynikla struktura dřeva, je potřeba pravidelný nátěr lazurou

U výplní konstrukce máte na výběr opět mezi polykarbonátem (plastem) nebo rozptylovým sklem. I zde platí poměr cena/výkon. Plastové výplně jsou velmi odolné (proti rozbití) a také o hodně lehčí než sklo. V tomto případě je ale plast dražší než sklo, a proto když se rozhodnete pro plastového pomocníka na vaši zahradu, budete muset sáhnout hlouběji do kapsy.

Skleníkové vychytávky

Vytápění 

Každý z nás ví, že bychom měli skleník často a také pravidelně udržovat, vytápět a zalévat, aby naše snažení dávalo smysl. Nemusí se z vás však stát zahradník na plný úvazek, abyste si mohli dopřát čerstvé ovoce a zeleninu přímo z vaší zahrádky. Pokud jde o topení tak to už v této době můžete mít zajištěné jednoduchým topením s termostatem. Toto topení bude také závislé na tom, jestli se chystáte využívat skleník celoročně či jen sezóně. Pokud uvažujete o celoročním pěstování, nejvýhodnější pro vás bude pořídit si solární panely, které vám pomohou ušetřit spoustu peněz. Pokud totiž nepůjdete tímto směrem, nejčastěji budete muset zvolit jako možnost vytápění na elektřinu, a to při dnešních cenách vyjde opravdu draho.

Větrání 

Toto spoustu z nás možná ani nenapadlo, ale pravidelné obměňování vzduchu se také řadí mezi klíčové faktory, které nám mohou při pěstování pomoci.  Nejoblíbenější jsou v tomto případě automatické otvírače oken, které zabrání nechtěnému přehřívání zrovna pokud se zrovna nenacházíte doma a nemůžete se o skleník správně postarat. 

Zavlažování

zavlažování

K povinnému vybavení skleníku patří také automatické zavlažování. Toho můžete dosáhnout dvěma způsoby: můžete poprosit sousedku, aby vám skleník zalévala zrovna když budete mimo svůj domov, nebo si pořídíte automatické zavlažovače, které jsou mimo jiné spolehlivější a také bezproblémové. Mezi neoblíbenější typy zavlažování patří kapková závlaha, kterou jednoduše připevníme do jakéhokoli skleníku. Pokud se vám tento způsob příliš nezdá, můžete také využít služeb násad na PET lahve. Výhody automatického zavlažování jsou opravdu značné. Výrazně totiž ušetříte při spotřebě vody, vašeho zdraví, protože předejdete tahání těžkých konví, a také času, protože na zavlažování nebudete muset myslet a vše bude probíhat automaticky bez vašeho dohledu.

A kam nejlépe umístit skleník?

Pokud jste právě koupili zahradu, je důležité promyslet co vše na zahradě budete mít. Nejvhodnější místo pro váš skleník, bude takové, kde vám opravdu poměrnou část dne dopadají sluneční paprsky. Uvažujte také nad tím, že ke skleníku musíte mít kvůli zavlažování dobrý přístup, proto nestavte skleník někde v tmavé uličce bez vhodného přístupu. Nejvhodnější místo je naopak prostor, který je orientovaný severojižním směrem. Tato poloha totiž bude dopřávat vašim rostlinkám nejlepší sluneční podmínky. 

Pevně věříme, že jsme vám vybírání skleníku alespoň trošku usnadnili a že si díky těmto radám budete letos užívat čerstvého ovoce a zeleniny do sytosti. .