V případě dotazů na výrobky Blumat a Tropf Blumat nás kontaktujte na č. 737 176 576 nebo na michal@hahn.cz

Jak zajistit květinám vláhu i v době dovolených

Těšíte se na zaslouženou delší dovolenou, ale máte obavy, jak tento čas přežijí vaše oblíbené pokojové rostliny? Nechcete obtěžovat příbuzné ani známé jejich zaléváním? Pak zvolte některou z metod, která vašim květinám zajistí potřebnou vláhu po celou dobu vaší nepřítomnosti. Můžete začít tím, že rostliny umístíte tam, kde budou mít dostatek světla, ale nebude na ně působit přímé sluneční záření, takže jejich zemina nebude vystavena silnému vysušování. Také suché listy a květy je vhodné odstranit, aby vláhu zbytečně neodebíraly. Můžete si vystačit s běžnými věcmi, které najdete ve své domácnosti, nebo využít některou z chytrých pomůcek, které vám péči o rostliny v době dovolené značně usnadní.

Závlahu může zajistit plastová láhev

zavlazovani_pet

Problém zavlažování pokojových rostlin můžete vyřešit jednoduše s pomocí plastové láhve. Odříznete dno a láhev zcela zaplníte papírovými kapesníky nebo utěrkami. Láhev hrdlem dolů pak vsuňte do zeminy u rostliny, kterou jste předem zalili. Láhev lze ještě zajistit tyčkami a gumičkami. Než opustíte byt, nalijte do láhve vodu. Vláha bude postupně procházet papírem a do půdy se dostane rovnoměrnými dávkami. To vydrží přibližně týden. Má-li rostlina větší nároky na vodu, umístěte dvě láhve.

Chcete-li zvolit elegantnější řešení, použijte adaptér na PET láhev. Ten se připojuje k láhvi s vodou. Jedná se o porézní jílový kužel, který se postará o pomalé a rovnoměrné uvolnění vody do zeminy.

Zavlažování z nádoby pomocí provázku

Dalším osvědčeným domácím způsobem zavlažování je použití provázku a nádoby s vodou. Provázek musí být z přírodního vlákna. Ten se pak jedním koncem ponoří do nádoby naplněné vodou a druhý konec se zapíchne do květináče. V nádobě s vodou musí být ponořeno alespoň 30 cm provázku. Snažte se o co nejkratší vzdálenost mezi nádobou a květináčem. Maximum je 10 cm. Výška mezi nádobou a květináčem rozhoduje o zvyšování nebo snižování dávky závlahy.

Spolehlivější a komfortnější způsob je použití setu pro zavlažování pokojových rostlin, kde je voda přiváděna hadičkou dlouhou až 90 cm do jílového kuželu. Senzor zajistí, že rostlina bude dostávat pouze tolik vody, kolik potřebuje. Při dosažení ideální vlhkosti půdy se přívod vláhy zastaví.

Pomoci může i savá textilie

Jestliže máte v květináčích otvory pro příjem vody, lze zavlažovat jednoduše pomocí savého hadříku nebo ručníku. Ten jedním koncem ponoříte do vody a na druhý konec postavíte květináč. Zkontrolujte si, že se textilie dotýká otvorů v květináči a že je nádoba s vodou dostatečně velká. Pokud jako nádobu využíváte sprchový kout nebo umyvadlo, dbejte na dostatek světla, ten je pro vaše rostliny také nezbytný. 

Bez starostí se samozavlažovacími a kapkovými systémy

zavlazovani

Jestliže chcete do péče o rostliny investovat více, můžete zvolit některý ze samozavlažovacích systémů. Hydroponické květináče dokážou udržet vláhu až tři týdny. Pomoci mohou i odkapávací senzory nebo celé systémy určené pro kapkovou závlahu. Pokud se jedná o řízené systémy s čidly a časovými spínači, bude mít rostlina zajištěnou zálivku přesně podle svých potřeb. Systém sám pozná, kolik vody a v jakých časových intervalech rostlina potřebuje. Pro fungování nepotřebuje systém elektřinu, pracuje na základě tlaku vody. Vaše pokojovky tak nebudu ani přelité, ani vysušené.

Pomoci může i plastová taška

Stačí-li vám zajištění zálivky na dva týdny, může napomoci obyčejná plastová taška. Z té lze vytvořit skleníček pro menší rostliny. Rostlinu důkladně prolijeme a necháme odkapat. Na dno pak nasypeme substrát, postavíme rostlinu a vršek tašky zatáhneme tak, aby zůstal prostor pro větrání. Takto ošetřená rostlina nesmí stát na slunci. Půda vydrží zavlažená a rostlina se v pořádku dočká vašeho návratu.