V případě dotazů na výrobky Blumat a Tropf Blumat nás kontaktujte na č. 737 176 576 nebo na michal@hahn.cz

Zavlažování ovocných stromků chrání před suchem

Když nastane období sucha, jistě zaléváte záhony, okrasné truhlíky a květináče nebo trávník. Neměli byste však zapomínat ani na ovocné stromky, které za horkého a suchého léta pravidelnou závlahu patřičně ocení. Pokud o stromy nechcete přijít, zajistěte jim dostatek vláhy. To platí zvláště u mladých a menších stromků. I zavlažování stromů má svá pravidla, nevhodným jednáním byste stromkům mohli spíše uškodit.

Čím a kde zalévat?

Chcete-li svým ovocným stromkům prospět, nezalévejte je přímo vodou z hadice. Ideální volbou je voda odstátá a lehce zásaditá. Tu získáte, pokud budete vodu shromažďovat v nádržích nebo sudech, ideální volbou je voda dešťová. Závlaha stromů by se měla provádět zaléváním okolo kmene stromu, nikdy přímo na samotný kmen. Důvodem je růst kořenů směrem od stromu a poskytnutí dostatku vláhy celému kořenovému systému. Nejvíce vody potřebují nejjemnější kořenová zakončení, která se nacházejí od kmene nejdále. Zalévaná plocha by měla pokrývat stejnou oblast, jakou tvoří koruna stromu.

jablon

Pro zavlažování ovocných stromů potřebujete určit množství vody

Všechny stromy nemají stejné nároky na zavlažování. Říci přesně, kolik vody budou potřebovat stromy jabloní nebo jaké množství spotřebuje třeba závlaha meruněk, není možné bez toho, aniž byste znali:

  • druh stromu
  • velikost a stáří
  • polohu a umístění stromu
  • celkový stav a umístění zahrady
  • současné počasí
  • vegetační stav stromu - květ, plod a podobně

Obecné pravidlo říká, že velké a vzrostlé stromy potřebují menší frekvenci zavlažování. Je však nutné dodat o to větší dávku vody. Jeden metr čtvereční by měl dostat cca 30 litrů vody alespoň dvakrát za měsíc. Půda by se měla provlhčit do hloubky jednoho metru.

Jak udržet vláhu v okolí ovocných stromů

Zavlažování pro stromky je důležité, neméně důležité je však také vláhu v okolí stromků udržet. Je více způsobů, jak tuto závlahu provádět, například položením drenážní trubky a vytvořením drenážní vrstvy. Zamulčování okolí kmene je také schůdným řešením. Je možné použít i hydrogely, které vláhu v zemi udržují. Jinou možnou metodou jsou závlahové vaky nebo samozavlažovací koule. Rozhodnete-li se pro závlahové vaky, cena nebude nízká. Dobře poslouží i sudy nebo barely s kohoutkem u dna, které necháte postupně odkapávat. Výborné jsou různé kapkové systémy, které dodávají vláhu postupně v pravidelných intervalech, což ocení zvláště menší ovocné stromy.

Závlaha a provzdušnění půdy spolu souvisí

Zaléváte své stromky v období sucha, ale máte pocit, že se zálivka nikde neprojevuje? To může být způsobeno zatvrdlým povrchem půdy, kdy voda obtížně proniká ke kořenům. Stromy pak nemají ani dostatek kyslíku. Půdu také můžete pravidelně kypřit nebo si pořídit zavlažovací a provzdušňovací systém. Různé automatické zavlažovací systémy se skládají z hadic a trubek a jejich instalace je snadná. Jednoduchý závlahový systém si můžete zhotovit sami nebo s pomocí různých setů, které položíte sami. Vaše ovocné stromky si určitě takovou péči zaslouží.

 

 


Tip: Podívejte se na naše další články o: