V případě dotazů na výrobky Blumat a Tropf Blumat nás kontaktujte na č. 737 176 576 nebo na michal@hahn.cz

Jak na samozavlažovací nádoby

Když potřebujete pravidelně zavlažovat rostliny, ale nemáte dostatek času, zapomínáte zalévat nebo nebýváte po nějakou dobu doma, mohou pro vás představovat řešení samozavlažovací nádoby. Ty vašim rostlinám zajistí dostatek vláhy i bez vašeho přičinění. Použít je můžete v interiérech, na balkonech, terasách nebo přímo v zahradách či sklenících. Velmi oblíbené jsou také samozavlažovací nádoby na rajčata, závlahové mísy pod stromy, samozavlažovací kontejnery na zeleninu nebo klasické truhlíky se samozávlahou. Můžete si koupit hotové sety nebo si samozavlažovací nádobu vyrobit sami.

Jak funguje samozavlažovací nádoba

Samozavlažování rostlinám prospívá  a vám ušetří práci. Nádoby pro samozavlažování mohou mít dvojitou stěnu nebo dvojité dno, zde se drží rezerva tekutiny a navíc fungují jako tepelná izolace. Toto profesionální provedení však nemusí být podmínkou, podobné jednoduché zařízení si lze vyrobit i doma, třeba s pomocí automatického systému s porézním kuželem z jílu nebo z obyčejných květináčů, truhlíků a knotů. I toto domácí provedení funguje na stejném principu automatického zavlažování rostlin.

samozavlazovaci_nadoby

Samozavlažovací pěstební nádoba je vlastně kombinace běžného pěstování a hydroponického způsobu. Rostliny jsou umístěny do patřičné zeminy, pod kterou je drenážní vrstva. Vnitřní nádoba se pak umístí do nádoby vnější. Je nutno pokračovat v tradičním zalévání až do doby, kdy se dostatečně vyvine kořenový bal, potom už se zalévá jen přes zásobník.

Zalévání a údržba

Doba, po kterou nebudete muset rostliny zalévat, závisí na velikosti nádoby. Jiné množství bude vyžadovat samozavlažovací kontejner, jiné závlahová mísa, truhlík nebo květináč. Někde budete muset vodu dolévat za týden, jinde až po měsíci. Dalšími faktory, které četnost dolévání ovlivňují, jsou počasí, umístění vzhledem k světovým stranám, druh rostlin a jejich velikost. Pokud panují velká vedra, je nutno vodu doplňovat i obden. Samozavlažovací kontejnery umístěné venku vyžadují přepad, aby při dešti nedošlo k nahromadění vody a hnití rostlin.

Po skončení sezóny, kdy pro rostliny začíná vegetační klid, je dobré postarat se i o truhlíky a květináče. Ty vysypte, vymyjte a dezinfikujte. Pokud jste zvolili knotovou metodu, musíte knoty očistit a pak vyprat. Pozor na příliš horkou vodu, knoty by se mohly srazit.

Bohatý výběr zavlažovacích nádob

Pokud si nechcete nádobu vyrobit sami, můžete si některou z nich vybrat v obchodě, ovšem za podstatně vyšší cenu. Nabídka je bohatá, koupit můžete truhlíky, hliněné nádoby na zavlažování, samozavlažovací kontejnery na rajčata, květináče klasického typu i závěsné. Ke koupi je i samozavlažovací mísa, samozavlažovací kontejner na zeleninu různých druhů, dokonce i samozavlažovací mísa na hrob – zkrátka všechny nádoby, na které si vzpomenete. Samozavlažovací nádoby lze také vyrobit na zakázku. Jde o poměrně nákladné výrobky, zvláště, pokud jich potřebujete větší množství. Nechcete nebo nemůže vydávat tolik peněz? Pak si tyto nádoby vyrobte sami, je to jednoduché a rychlé.

Jak vyrobit samozavlažovací nádobu

Samozavlažovací truhlík nebo květináč si lehce vyrobíte sami. Postačí vám dva různě velké truhlíky nebo květináče. Do menší nádoby vyvrtejte otvory, do kterých pak provléknete knoty. Nádobu naplníte zeminou a zasadíte rostliny. Menší nádobu pak umístíte do větší tak, aby konce knotů byly ponořené. Budou nasakovat vodu a dodávat ji rostlinám. Pokud použijete velké kontejnery nebo igelitový pytel a kontejner, vznikne tak samozavlažovací nádoba na rajčata, zeleninu, jahody nebo jakékoli další plodiny.

S užitečným pomocníkem získáte samozavlažovací nádobu snadno

Nejjednodušší a velice praktickou variantou je použití tradičních nádob doplněných dávkovacím kuželem. Ten se připojí například k plastové láhvi a zapíchne se do květináče. Rostlině je pak dávkována potřebná závlaha a vy jen doplníte láhev. Lze také propojit nádobu s vodou s dávkovacím zápichech. Pak může být nádoba s vodou umístěna i jinde. Voda kape a rostliny mají ideální podmínky pro svůj vývoj, aniž byste se o jejich závlahu museli složitě starat.

 


Tip: Podívejte se na naše další články o: