V případě dotazů na výrobky Blumat a Tropf Blumat nás kontaktujte na č. 737 176 576 nebo na michal@hahn.cz

Konve už se nenosí. Jak zavlažovat zahradu bezpracně?

Časy, kdy jste při zalévání zahrady museli s sebou tahat konve a vědra plné vody jsou už časy minulými. Dnes už jsou k dispozici jiná, inovativní a modernější řešení. Tyto způsoby zavlažování vám mohou ušetřit spoustu času, námahy a litry zbytečného potu. Zahrádkáři to ocení v každé době, ale zejména pak v horkých a dusných letních dnech. Seznamte se s pojmem kapková závlaha.

Co je to kapková závlaha?

kapkova_zavlaha

Kapková závlaha je komplexní systém, který slouží k automatickému zavlažování rostlin. Jeho základem jsou hadice s dírkami, které se umístí přímo k rostlinám, které chcete zavlažovat. Každá dírka pak zavlažuje konkrétní rostlinu. V pravidelném intervalu z ní ukápne jedna kapka vody. Intervaly mohou být různé, po jejich nastavení systém zavlažuje nepřetržitě ve dne i v noci.

Díky tomu se lze vyhnout nejen riziku uschnutí rostlin, ale také jejich přelití, protože mají stabilní vláhu.
Přívod vody je řešen tak, že děrovaná hadice se napojí na zahradní hadici, která je připojená ke zdroji vody. K zavlažování pak postačí otevřít ventil. Pokud ale nechcete, nemusíte dělat ani to. Do svého systému můžete přidat automatiku, která se postará o to, abyste nic dělat nemuseli, a vaše rostliny bude pravidelně zásobovat vodou plně automaticky. Spotřeba vody pak závisí pouze na velikosti zavlažované plochy. Systém kapkové závlahy tak přináší celou řadu výhod a žádné nevýhody.

Z čeho se kapková závlaha skládá?

Jde o komplexní systém, který má několik dílů, ze kterých se skládá. Jde o kapkovou hadici, kapkovače, odbočky, kolena, hadicové spojky, ventily, uzávěry, regulátory tlaku, háčky pro zavěšení, filtr proti nečistotám, řídící jednotku, elektronický časovač, půdní čidlo a tak dále. Jednotlivé díly můžete nakupovat samostatně a kapkovou závlahu si z nich sestavit, nebo můžete vsadit na kompletní set na zavlažování, ve kterém dostanete všechno, co k sestavení kapkové závlahy budete potřebovat.
Kam je vhodné kapkovou závlahu umístit?
Kapková závlaha nalezne uplatnění téměř všude, lze jí instalovat opravdu kamkoliv. Různé kapkové závlahy se pak budou lišit hlavně podle toho, jak musí být dlouhé, aby zavlažily všechny vaše rostliny. Rozlišujeme tak kapkové závlahy pro pokojové rostliny, kapkové závlahy pro venkovní rostliny a záhony či kapkové závlahy do skleníku.

Údržba a provoz nejsou náročné

Samotná údržba kapkové závlahy není nijak náročná, složitější je spíše její instalace. K údržbě postačí pravidelně čistit kapkovače s pomocí speciální jehlice. V případě velkých mrazů je to pak také vypnutí celého systému, aby se zamezilo jeho poškození. Co se týče instalace, v případě, že jste dostatečně manuálně zruční, můžete si kapkovou závlahu sestavit sami.

Při samotném provozu si dejte pozor pouze na kvalitu vody, která vám v systému bude proudit. Pokud budete jako zdroj vody používat řeku nebo studnu, kde se ve vodě vyskytuje více nečistot, bude vhodné váš systém závlahy vybavit také sadou účinných filtrů, které ho před nečistotami a zanesením ochrání.

Násady na PET láhve – další chytré řešení

zavlazovani_pomoci_pet

Pokud řešíte pouze krátkodobější zavlažování, protože jedete na týden na dovolenou, výborným řešením se mohou stát také násady pro zavlažování z PET lahví.
Jde o jakousi redukci, která se připojí k PET lahvi plné vody, a poté se koncem s dírkou zapíchne do květináče nebo záhonu vedle rostliny. Tento systém lze připojit téměř na všechny PET láhve s objemem 0,5-2 l.

Jeho nespornou výhodou je hlavně snadná manipulace a velmi rychlé nastavení. Po dobu vaší nepřítomnosti tak budou květiny zásobovány vodou pravidelně. Systém ale nemusíte využívat jenom, když nejste doma – může se také stát výborným trvalým řešením. Pro zavlažování celé vaší zahrady pak bude stačit doplňovat vodu do PET lahví. Je cenově dostupný, zavlažovat tak můžete všechny vaše rostliny.
Jak tedy můžete vidět, nosit po zahradě konve v letních vedrech už opravdu není nutné. Kromě času a námahy vám tyto zavlažovací systémy budou navíc šetřit také finance, protože několikanásobně sníží množství vody potřebné k zavlažování.