V případě dotazů na výrobky Blumat a Tropf Blumat nás kontaktujte na č. 737 176 576 nebo na michal@hahn.cz

Samozavlažovací truhlíky udrží letničky krásné

Rozkvetlé truhlíky s minimem starostí o zalévání, to je sen každého zahrádkáře, majitele balkonu nebo terasy. Přiblížit tento sen realitě vám pomohou samozavlažovací truhlíky. Nebudete muset zalévat každý den, vaše rostliny přežijí i dovolenou, kdy jim nebudete moci věnovat péči. Nepřelijete je a jejich kořeny nebudou zahnívat. Stačí se naučit samozavlažovací truhlík správně založit a také používat. Vodu sice budete muset jednou za čas dolévat, ale rostliny lépe přežijí i dlouhodobá horka. Proto je jejich pořízení vhodné i na chalupy, které nenavštěvujete denně.

Jak osadit samozavlažovací truhlík

Je mnoho rostlin, které můžete pěstovat právě v samozavlažovacím truhlíku. Nemusí se jednat pouze o balkonové rostliny, letničky, dřeviny, různé trvalky ale můžete takto pěstovat i drobné ovoce a zeleninu, či automatickou závlahu využít na vertikální zahrady či zelené stěny. Oblíbený je například samozavlažovací truhlík na rajčata nebo samozavlažovací truhlík na bylinky. Nedoporučují se pouze rostliny, které mají rády sucha, a sukulenty. Rostliny budou samozřejmě potřebovat dostatečný prostor, proto zvolte i dostatečně velký a dlouhý truhlík. Nabízí se samozavlažovací truhlík 8 cm a samozavlažovací truhlík 60 cm. Plastové samozavlažovací truhlíky lze sehnat v celé škále barev, takže je můžete vyladit se zbytkem interiéru či exteriéru.

tropf blumat manual komplet logo

Princip samozavlažovacích truhlíků je jednoduchý

Pokud máte obyčejný truhlík, musíte počítat s tím, že za letních veder budete muset zalévat víckrát za den. Kromě toho nastává problém s odtékání přebyteční vody. Pokud truhlík nemá drenážní otvory, rostliny jsou přelité, když otvory má, odtéká příliš mnoho vody. Výhodou samozavlažovacích truhlíků je to, že řeší oba problémy. Jak funguje zamozavlažovací truhlík? Základem je vždy nádoba na zeminu a na vodu. Pak už se sestavení samozavlažovacího truhlíku může lišit podle typu.  Některé druhy mají v samozavlažovacím truhlíku zvláštní nálevku na vodu a měrku pro zjištění výšky hladiny. Jinou variantou je zavlažování samozavlažovacích setů.

Jak sázet do samozavlažovacích truhlíků

Jako u všech nádob na rostliny, tak i sázení do samozavlažovacích truhlíků má svá pravidla. Výsadba do samozavlažovacích truhlíků bude úspěšná, když budou mít rostliny dostatek místa pro vývoj kořenového systému. Zemina by měla být hrudkovitá a hrubšího charakteru, taková, která nebude sléhat. Tak budu mít kořeny dostatek vzduchu. Ve spodní části je potřeba mít dostatek prostoru na zásobník pro vodu. Velké samozavlažovací truhlíky pak většinou potřebují doplnit vodu jednou za týden. 

Ať jde o samozavlažovací truhlík závěsný, samozavlažovací truhlík na zeleninu či truhlíky na květiny, samozavlažovací truhlík nepotřebuje zvláštní zacházení. U knotového pouze prověříte, zda jsou správně umístěné knoty. Stejnou kontrolu potřebuje samozavlažovací truhlík s kuličkou. Jde-li o typ se vzlínacími šachtami, pouze do těchto šachet umístíte předepsané množství substrátu a dále postupujete klasickým způsobem. Do zeminy v jedné třetině lze přidat hnojivo. Truhlík se zaplňuje do dvou třetin, pak se sází rostliny a dosypává substrát. Pokud máte více rostlin, bude vhodné pořídit velký samozavlažovací truhlík. Pro které rostliny je vhodný velkoobjemový zavlažovací truhlík? Jde především o již vzrostlé rostliny nebo rostliny s náročným kořenovým balem.

Ani samozavlažovací truhlík nelze ihned plně využít. Mladé sazenice si nejdříve musí vytvořit kořeny, aby mohly přijímat vodu zespoda. Proto se zalévají shora přibližně 14 dní až tři týdny. Poté už lze vodu dodávat přes zásobníky. Ty je možné využít i pro přihnojování.

Truhlíky je potřeba dobře upevnit

Zemina, rostliny a voda, to je poměrně velká zátěž. Zvolíte-li si závěsné samozavlažovací truhlíky, musíte počítat s dvoj- až trojnásobnou váhou. Samozavlažovací truhlíky na balkon musí být opatřeny silnými závěsy nebo háky. Držáky se hodí pro samozavlažovací truhlíky na dřevěné nebo nerezové zábradlí, na fasádu nebo mezi špalety jsou vhodnější rozpěrné zábrany. Pokud byste truhlíky patřičně nezajistili, hrozí jejich pád a případné zranění kolemjdoucích. Postavíte-li samozavlažovací truhlík na balkon nebo na terasu, můžete v něm pěstovat i velké rostliny. K dostání jsou například samozavlažovací truhlíky na rajčata, již vysazené bylinky v samozavlažovacím truhlíku, jahody v samozavlažovacím truhlíku nebo ozdobné rostliny. I tyto truhlíky je potřeba zajistit před převrácením.

banner 4

Jak vyrobit samozavlažovací truhlík

Nejlepší samozavlažovací truhlíky nemusí být vždy jen ty zakoupené. Nejlevnější zavlažovací truhlíky si můžete vyrobit sami. Výroba samozavlažovacího truhlíku není nijak složitá. Pořiďte si dva obyčejné truhlíky, větší a menší. Velký použijete jako zásobník na vodu, menší budete muset nejdříve opatřit otvory. Ty vyvrtejte nebo vypalte. Do otvorů umístěte knoty, po kterých bude voda vzlínat k zemině. Jako knoty mohou posloužit silné popruhy nebo si můžete pořídit knoty originální.

Truhlíky potřebují péči i po sezóně

Jako všechny zahradní nádoby pro pěstování rostlin potřebují truhlíky péči i po ukončení sezóny. Měli byste je vyčistit, vypláchnout a také vydezinfikovat, aby je bylo možno použít i příští rok bez rizika nakažení rostlin. Stačí slabý roztok Sava nebo voda s přidáním hypermanganu. Stejně je nutné ošetřit knoty. Ty se čistí kartáčkem a pak vyperou v dezinfekci. Jinou možností je knoty vyměnit. Truhlíky se uskladní v garáži nebo v moderním zahradním domku s ostatním zahradním nářadím.

 


Tip: Podívejte se na naše další články o: