V případě dotazů na výrobky Blumat a Tropf Blumat nás kontaktujte na č. 737 176 576 nebo na michal@hahn.cz

Kapková závlaha - vše co potřebujete vědět

Vysoké teploty, dlouhotrvající vedra a nekonečné tahání konví s vodou a zalévání zahrady. Vaše léto takto rozhodně vypadat nemusí, pokud se rozhodnete pro inovativní řešení, kterým je kapénková závlaha. Kapkové zavlažování je ideální jak pro záhony, tak pro skleníky, truhlíky nebo třeba živý plot. Jde o jeden z nejúčinnějších a nejúspornějších způsobů, jak pohodlně zavlažit rostliny i na velké ploše. Kapkové zavlažování je vhodné pro všechny běžné rostliny.

Kapénkovou závlahu oceníte i při zavlažování skleníku. K rostlinám se umístí hadice s kapacími otvory. Systém je napojen na ventil a stačí ho jednoduše pustit. Můžete ho vybavit automatikou a zalévání se spustí ve vámi určený čas. Vy pak nebudete muset tahat těžké nádoby s vodou nebo ztrácet čas při zalévání hadicí.

kapková závlaha

Kapénkové zavlažování s řadou výhod

Kapkové závlahy přinášejí svým majitelům nesporné výhody. Mezi ty nejvýraznější patří:

  • úspora vody oproti klasickému zalévání až o tři čtvrtiny
  • nenáročné na čas a energii
  • rychlá návratnost investice
  • omezení růstu plevele
  • snadné přihnojování
  • není nutná neustálá přítomnost člověka

Zalévá se ke kořenům rostlin, takže růst plevele je výrazně menší. Voda se nedostane na listy, proto nevznikají plísně. Vodu je možno obohatit minerály a dalšími potřebnými látkami, které se tak dostanou k rostlinám rychle a spolehlivě. Voda se zbytečně neodpařuje, rostlina dostává potřebné množství a vy můžete pohodlně zavlažovat celé léto.

Jak funguje kapénková závlaha

Na jakém principu funguje kapková metoda? Základem je hadice s dírkami. Každá dírka je orientována k jedné rostlině nebo nádobě. Z jednotlivých dírek se pravidelně vypouští kapka vody. Interval je stálý a kapky odcházejí bez přerušení celé dny i noci. Rostliny tak mají stabilní vláhu a nehrozí jejich přelití ani uvadnutí. Dírkovaná hadice je napojena na hadici zahradní, kterou se vede voda. Tlak v hadici zaručí nasměrování vody do každé dírky. Množství spotřebované vody závisí na velikosti zavlažované plochy. Existuje jen málo ploch, kde by nemohla být kapková závlaha, hadice lze položit skoro všude a ke všem druhům výsadby.

Z jakých částí je složena sada kapkové závlahy

Jak vypadá kapková závlaha? Set se všemi díly si můžete zakoupit. Je samozřejmě možná i varianta kapková závlaha svépomocí. V tom případě pořídíte jednotlivé díly samostatně a sami je sestavíte. Výběr sady záleží také na tom, pro jaký způsob zavlažování pomocí kapkové závlahy se rozhodnete. Vaší volbou může být klasická zahradní kapénková závlaha, solární kapková závlaha, podzemní kapková závlaha, kapková závlaha samospádem, beztlaková kapková závlaha, kapková závlaha ze sudu nebo některá z dalších variant. Existuje velké množství zavlažovacích hadic, takže si určitě vyberete pro jakýkoli druh výsadby. Hadice je možno propojovat a různě kombinovat.

Základní varianty hadice jsou dvě. Levnější variantou je obvyklá zahradní hadice, do které se zavedou kapkovače. Další možností je kapková trubice s integrovanými kapkovači. Vzdálenosti mezi jednotlivými kapkovači jsou buď standardní, nebo si je můžete sami zvolit. Kapkovací trubice propouští pouze vodu a neucpává se. Celý systém může být jak podzemní, tak nadzemní. Trubice se dodávají v barvách podobných zemině nebo zeleni, proto nejsou nápadné a neruší celkový vzhled zahrady.

Jestliže chcete napojit hadici na běžný vodovod, musíte ještě před zavlažovací systém nainstalovat regulátor tlaku. Ten snižuje tlak v potrubí na úroveň provozu kapkového zavlažování a voda z kapkovačů bude pouze kapat, ne tryskat. Můžete samozřejmě používat dešťovou vodu, kterou zachytíte do zásobníků nebo retenčních nádrží.

kapková závlaha

Kapková závlaha na zahradu obsahuje i další součásti

Rozhodli jste se pro kapkovou závlahu a chcete si ji sestavit? Všechny kapénkové závlahy budou mít tyto části – kapkovou hadici, kapkovače, odbočky, kolena, hadicové spojky a téčka, ventily a uzávěry, regulátory tlaku, háčky pro zavěšení, filtry pro zachycení nečistot a řídící jednotku. Určitě se vyplatí pořídit také některé doplňky, které vám budou šetřit čas, námahu a také finance. K těmto pomůckám patří například elektronický časovač. Ten umožňuje nastavení dní a časů, ve kterých má zavlažování probíhat. Je-li příliš vlhko, může se zavlažování vypnout, budete-li mít v soustavě také půdní čidlo. Pro doplnění živin je možno napojit také přidavač tekutého hnojiva.

Domácí kapková závlaha je možná, není však ideálním řešením

Kapkové zalévání si můžete hotovit i doma, z běžně dostupných materiálů. Jak vyrobit kapkovou závlahu? Nemáte-li zdroj vody s dostatečným tlakem, zvažte, zda je pro vás to pravé právě kapková závlaha. Čerpadlo bude muset zdroj tlaku nahradit, takže se celkové náklady navýší o jeho pořizovací cenu. Jinou možností je kapkové zalévání samospádem. V tom případě musí být zdroj vody výše než zavlažovaný záhon. Nevýhodou je nutnost využití standardní hadice, do které nejdou nainstalovat kapénkovače. U obyčejných dírek pak hrozí zarůstání a zanášení, takže je nutná častá kontrola, jinak by celý systém nefungoval. Problematická mže být i velikost dírek, malými voda nekape a příliš velkými zase tryská. Tuto sestavu také těžko napojíte na časovač nebo automatiku.

Zahradní kapénková závlaha potřebuje čistou vodu

Kapénková závlaha k záhonům, do skleníku, kapková závlaha trávníku, kapková závlaha stromů i kapková závlaha na balkon mají jedno společné – všechny vyžadují kvalitní vodu. U vody z vodovodního řádu by problémy neměly nastat, horší situace je u vody ze studně, vodních toků a rybníků nebo vody ze střechy. Zde hrozí riziko zanesení různými nečistotami. Co v takovém případě potřebuje vaše kapková závlaha? Sada účinných filtrů ochrání celý zavlažovací systém a současně prodlouží i dobu, po kterou vám bude spolehlivě sloužit.

Údržba je nenáročná

Zaujala vás kapková závlaha? Návod na instalaci a údržbu není nijak složitý, ale pokud byste se do položení systému nechtěli pustit sami, naši odborníci vám rádi pomohou a navrhnou to nejlepší řešení přesně pro vaše potřeby. Vy sami pak jen občas zkontrolujete kapkovače a pročistíte je speciální jehlicí. Před velkými mrazy pak vypustíte ze systému vodu, aby nedošlo k popraskání hadic či trubic.

Moderní zařízení za výhodnou cenu

Pokud se o nějakém zařízení říká, že jeho návratnost je rychlá, je to právě kapková závlaha. Cena závisí na ploše, kterou je potřeba zavlažovat, náročnosti terénu, hustotě položené sítě a také podle toho, jakou míru automatizace a doplňkových prvků si zvolíte. V každém případě uspoříte s tímto způsobem zavlažování finance za vodu, energii a hlavně vaši námahu a čas.