V případě dotazů na výrobky Blumat a Tropf Blumat nás kontaktujte na č. 737 176 576 nebo na michal@hahn.cz

Pravidelnou zálivku zajistí automatické zavlažování a mikrozávlaha

Zmáhá vás neustálé zalévání zahrady v horkých dnech? Neprospívá vašim rostlinám zalévání hadicí přímo z kohoutku a vy hledáte řešení, odpovídající současným technickým možnostem? Pak byste se měli zajímat o  automatické zavlažování, které vás těchto starostí zbaví. Automatická závlaha vyřeší i vaše starosti o zalévání truhlíků, květináčů nebo skleníků. Samozavlažovací sety zajistí i vláhu pro vaše záhonky s různými druhy květin či zeleniny. Je to jednoduché a vyrobit se dá i automatická závlaha svépomocí.

Automatické závlahy přinášejí řadu výhod

Samozavlažování zajistí vašim rostlinám pravidelnou vláhu podle potřeby každého druhu rostlin. Vaše zahrada bude krásně zelená a vy ušetříte nejen svůj čas a námahu, ale také spotřebu vody, která by mohla klást nároky na vaše finance. Dobu závlahy si můžete zvolit a načasovat ji na tu dobu, která bude pro rostliny nejpříhodnější. Voda se nebude zbytečně odpařovat a vy oceníte úsporu, kterou vám přinese automatická závlaha. Cena za vodu tak může být nižší až o dvě třetiny. Investice se vám rychle vrátí a ještě zlepšíte klima zahrady. Nemusíte ani volit složitý samozavlažovací set, můžete si vyrobit automatické zavlažování svépomocí nebo upřednostnit automatické zavlažování ze sudu. Pokud na vaši zahradu svítí po většinu dne sluníčko, vyplatí se i automatická solární závlaha.

Jak funguje automatická závlaha

Automatické zavlažování-sada funguje nezávisle na vás, nemusíte tedy být při zalévání přítomni a klidně můžete odjet na čas pryč. Domácí samozavlažování umí vzít v úvahu intenzitu srážek a sám zvolí optimální zálivku. Je možno vybrat postřikovače, kapkovou závlahu nebo různé druhy mikrozávlahy. Ta se hodí nejvíce pro květináče, truhlíky, skleníky, záhonky nebo jiné menší plochy. Přitom se nejčastěji využívá odkapávání. Automatická kapková závlaha může být řízena ovládací jednotkou a čidly, která reagují na srážky, vlhkost zeminy či změny teploty. O průtok vody se starají elektromagnetické ventily. Před nečistotami chrání filtry, systém je možné doplnit o automatické čerpadlo pro zavlažování.

20120702125606_skl1

Mikrozávlaha je stále populárnější

Co je tedy mikrozávlaha? Jde o takovou závlahu, která dokáže dávkovat vodu přímo ke kořenům rostlin nebo na určené místo. Není vhodná pro rozlehlé plochy, ale je nenahraditelnou pomocí při zavlažování skupin jednoho druhu rostlin, menších stromů, keřů nebo zahradních nádob. Nepotřebuje tak vysoký průtok a tlak vody jako klasický postřik. Množství vody a délka mikrozávlahy závisí na potřebách rostlin, podobně jako načasování zálivky. K dostání je sada samozavlažování, oblíbená je i vybudovaná mikrozávlaha svépomocí nebo mikrozávlaha ze sudu.

Jaké součásti může mít automatické zavlažování

Automatická kapénková závlaha i postřikování jsou vždy vybaveny základním zařízením, které slouží k filtraci a snížení tlaku vody. Voda pak pokračuje rozvodnými trubkami. Tak lze zavlažovat keře, záhony, skleníky, rostliny na terase, truhlíky na balkónu nebo venkovní květináče. Odkapávací trubky se hodí nejvíce pro živé ploty či záhony, menší plochy a čerstvě vysázené rostliny ocení mlžení mlhovými tryskami, pro truhlíky je vhodný řadový odkapávač. Ten je možno regulovat podle potřeb rostlin.

Závlahu rostlin na terase i balkonu zajistí samozavlažovací nádoby

Když chcete svým rostlinám zajistit pravidelné zavlažování, můžete zvolit automatický závlahový systém a mikrozávlahu. Jinou možnost představují samozavlažovací nádoby, které se hodí jak na terasy a balkony, tak i do interiéru. Může jít o květináče, truhlíky, mísy i jiné nádoby, které mají dvojitou stěnu a dno. To udržuje rezervu vody i tepelně izoluje. Kapkovou zálivku lze zajistit i pomocí zápichů, na které je napojen další zdroj vody – buď přímo, nebo prostřednictvím hadičky. Taký set si můžete vyrobit i sami doma, třeba s plastovou lahví nebo jinou nádobou s vodou.

  


Tip: Podívejte se na naše další články o: