Vše o zavlažování - vyberte si závlahový systém
Současné klimatické podmínky, dlouhá a suchá léta a opakující se tropická horka kladou velké nároky na zavlažování zeleně. Majitelé zahrad a milovníci trávníků mají velké starosti, kde vzít vláhu, která umožní rostlinám prospívat i v těžkých obdobích. Potřebná závlahová voda zkrátka chybí nebo je obtížné dostat ji na všechna potřebná místa. Klasické zalévání konví či hadicí již není dostatečně efektivní. Proto přicházejí do popředí zájmu různé závlahové systémy, které usnadní celý proces a mohou být i plně automatizované. Navíc vyřeší starost, jak zajistit zavlažování o dovolené nebo při jiné delší nepřítomnosti.
Co se skrývá pod pojmem samozavlažovací systém
Závlahový systém má rostlinám dodávat dostatek vláhy. Automatický závlahový systém může být vybaven dešťovým čidlem, které mu umožní zareagovat na momentální počasí, nebo senzorem ukazujícím vlhkost půdy. Ušetří vám nejen čas a námahu, ale také vodu, energii a finance. Můžete si vybudovat zavlažování svépomocí nebo si nechat zhotovit návrh závlahového systému. Pak se jistě bude hodit sada na zavlažování, zakoupit lze i solární zavlažování. Domácí zavlažování není pro každého, návrh zavlažování a výpočet závlahy, která bude potřeba, není úplně jednoduchý. Projekt závlahy a celého závlahového systému včetně realizace lze svěřit osvědčeným odborníkům, kteří mají zkušenosti v oboru závlahové hospodářství.
Jaké části obsahuje zavlažovací systém
Systém závlahy je složen z většího množství kooperujících částí. Jde především o rozvody – hadicové nebo trubkové, podle toho, zda se jedná o podzemní zavlažovací systém nebo o povrchové postřikovače. Postřikovače jsou součástí všech zavlažovacích systémů. Dalšími díly mohou být redukce k hadicím, odkapávací senzory, filtry, elektrorozvody, regulace, závlahová šachta a podobně. Pokud není systém napojen na vodovod, musí být vybaven čerpadlem nebo celou čerpací stanicí. Pokročilejší systémy mohou mít i nezávislé hydranty. Voda se čerpá ze studny nebo z jímky na dešťovou vodu. V případ nutnosti je možné také zavlažování ze sudu. Pokud byste měli zájem o zavlažování bez elektřiny, může pro vás být řešením solární závlaha.
Jak probíhá automatická závlaha
Řízení zavlažování může být ruční nebo automatické. Umělé zavlažování se pak řídí pomocí řídící jednotky a počítače, kdy lze nastavit čas i délku zalévání. Takový zavlažovací systém vaše zahrada uvítá, nastavit můžete různé režimy pro různé dny a rostliny budou mít vždy dostatek vláhy. Řídící jednotka otevírá a zavírá ventily a rozvádí vláhu do postřikovačů, trysek nebo trubic pro kapkový zavlažovací systém. Stejně funguje závlahový systém do skleníku nebo závlaha na terasu. Zaujaly vás závlahové systémy? Cena je různá, záleží na velikosti plochy a zvoleném typu. Novinkou, která maximálně usnadní celý proces, je systém propojený s měřičem vlhkosti země. Vše řídí počítač, který na základ informací nastavuje správný druh zavlažování. Postřikovače jsou schovány v zemi a vyjíždějí jen v době závlahy. Mohou být rozděleny do sekcí a postřikovat v různých časech.
Kapková závlaha pro různé podmínky
V současné době existují různé systémy kapkové závlahy, které však mají společné prvky, především úsporu vody, práce i starostí o prospěch vaší zeleně. Jedná se o tyto tři typy:
- podpovrchovou kapkovou závlahu
- nadpovrchovou kapkovou závlahu
- mikrozávlahu
Každý z těchto typů závlah se hodí do jiných podmínek a každý z nich se něčím odlišuje od těch ostatních. Jaké jsou rozdíly a kdy který systém zvolit?
Kapková závlaha pod povrchem
Tento typ kapkové závlahy se realizuje kapkovacími hadicemi, ve kterých jsou umístěny zvláštní součástky, umožňující dávkování vláhy po kapkách přímo ke kořenům rostlin. Vzdálenost mezi jednotlivými kapkovacími součástkami a hloubka zakopání hadic závisí na typu plochy a také na druhu zavlažovaných rostlin. Podpovrchová kapková závlaha se hodí pro trávníky, větší výsadby, živých plotů, květinových nebo zeleninových záhonů.
Pokud byste se rozhodli vybudovat tyto závlahové systémy svépomocí, pozor na výběr správné hadice pro zavlažování. Cena závlahového systému bude nižší, když použijete levné hadice pro povrchové postřiky a kapkové otvory vyvrtáte nebo vypálíte sami. Riskujete však, že se kapkové otvory ucpou rostoucími kořínky rostlin a přestanou být funkční. Také bude chybět ochrana proti zpětnému nasání nečistot. Originální podpovrchové hadice jsou proti těmto nepříjemnostem chráněny a mají tak prodlouženou životnost až na 30 let. Jednoduchá je i instalace, u nově osazovaných ploch se nejdříve položí hadice, zajistí se a zahrnou zeminou. Pak už probíhá klasická výsadba nebo osévání. U stávajících ploch je možno využít speciální stroj, který instalaci provede maximálně šetrně a celou instalaci zrychlí.
Kapková závlaha nad povrchem
I nadpovrchová kapková závlaha se provádí za pomoci kapkovacích hadic s kapkovacími prvky ve vnitřku hadice. Jednotlivé prvky mají vzdálenost i nastavenou intenzitu podle podmínek konkrétní zahrady. Takový zavlažovač je vhodný například pro větší výsadbu, sady, vinice, živé ploty, plantáže, velké květinové nebo zeleninové záhony a další. Hadice mohou být položeny v určených vzdálenostech nebo zavěšeny. U zavěšených hadic není tak vysoké riziko poškození. Hadice nemusí být v tak vysoké kvalitě, protože výtokové otvory nezarůstají kořínky a nezanášejí se nečistotami. Proto je tento systém o něco levnější než podpovrchový. Na polích nebo plantážích se dají použít kapkovací pásky, které jsou určeny pouze pro jednu sezónu.
Kapkový závlahový systém čili mikrozávlaha pro maximální úsporu vody
Kapkový závlahový systém typu mikrozávlaha je vhodný především pro jednotlivé rostliny nebo menší plochy. V rozvodech je nižší průtok i tlak vody. To umožňuje dávkovat vodu úsporným způsobem a pouze tam, kde je to potřeba. Zajištěna je dostatečná závlaha, spotřeba vody je nižší a voda se zbytečně neztrácí. Je to také levnější závlaha, cena není nijak přehnaně vysoká. Využívá se plastové potrubí nebo zahradní hadice, navíc lze položit kapkové závlahové systémy svépomocí.
Tip: Podívejte se na naše další články o: