V případě dotazů na výrobky Blumat a Tropf Blumat nás kontaktujte na č. 737 176 576 nebo na michal@hahn.cz

Jak zajistit pravidelnou závlahu rostlinám na chatě či chalupě?

Pěstovat pokojové rostliny nebo bylinky můžete i na chatě či chalupě, kde netrávíte každý den. Ty sice potřebují pravidelnou péči, v současné době ovšem máte hned několik možností, jak jim zajistit pravidelnou závlahu i bez vaší přítomnosti. Právě na ně se zaměříme na následujících řádcích.

Pěstování rostlin na chatě či chalupě

Pěstovat rostliny můžete i na chatě či chalupě. Jistě, důležitá je pravidelná péče, což s občasnými návštěvami příliš nekoresponduje, nicméně aktuálně lze vše řešit. Rostlinkám totiž můžete zajistit pravidelnou závlahu i během vaší nepřítomnosti. Vyzkoušet je přitom možné hned několik způsobů. Ty mohou nalézt uplatnění např. při pěstování bylinek italské kuchyně, které se obvykle pěstují v květináčích v interiéru. Na tomto místě se přitom zaměříme právě na pokojové rostliny…

Samozávlaha jako ideální řešení

Pokud chcete na chatě či chalupě pěstovat pokojové rostliny, využít můžete samozavlažovací květináče, do kterých je možné umístit nejen bylinky, ale také zeleninu. Nebudete se tedy muset vracet k povadlým rostlinkám. To, že rostliny není nutné pravidelně zalévat je ovšem pouze jednou, nikoli jedinou výhodou. Odpadá totiž také riziko, že je přelijete, nebo jim naopak nedopřejete dostatek vláhy. Rostlina si totiž může brát přesně tolik vody, kolik potřebuje.

Jak samozavlažovací nádoby vlastně fungují?

Samozavlažovací květináče, které lze využít v interiéru i exteriéru, se skládají ze dvou částí. Do horní zasadíte danou rostlinu a v dolní je zásobník na vodu. Odtud bylinky či zelenina přitahují svými kořeny vodu, která se k nim dostane přes zavlažovací knoty či vzlínacími dutinami. Velké nádoby přitom mohou pojmout i několik litrů vody. Navíc jsou opatřeny hladinoměrem, díky němuž budete neustále vědět o stavu zásobníku. Samozavlažovací květináče si je možné pořídit v mnoha velikostech, tvarech i barevných provedeních. Vyrobit si je ovšem můžete i sami…

zavlažování z PET láhve

Udělej si sám!

Samozavlažovací květináč si lze vyrobit tak, že seženete větší a menší nádobu, stejně jako odkapávací knoty, jejichž počet se bude odvíjet od počtu děr, které do (menší) nádoby uděláte. Do děr knoty protáhnete, následně umístíte zeminu, do které zasadíte danou rostlinu či rostliny. Tuto nádobu vložíte do druhé, rozměrnější, do níž nalijete vodu, a to tak, aby byly knoty neustále pod její hladinou. Následně si už bude rostlinka sama odebírat tolik vláhy, kolik potřebuje, takže se už budete muset starat pouze o dostatek vody ve spodní nádobě. Velmi jednoduché je také zavlažování pomocí PET láhve.

Vyzkoušet můžete i chytré květináče

V současné době si je možné pořídit i chytré květináče, což je moderní způsob pěstování rostlin, který už ovšem patří mezi finančně náročnější řešení. Zatímco samozavlažovací květináč vás v případě nákupu vyjde na maximálně pár set korun, v případě tohoto řešení si budete muset připravit několik tisícovek. Tyto varianty si navíc jen těžko vyrobíte sami. Automatické systémy se na druhou stranu postarají nejen o samotnou závlahu, ale také o výživu či přirozený světelný cyklus, a to i v interiéru. Některé varianty se navíc obejdou bez substrátu, když visící kořeny ostřikují výživovým roztokem. Další informace o květináčích i jiných komponentech chytré domácnosti se dočtete v tomto článku.

Jaké řešení nakonec zvolit?

Záleží na vás a vašich finančních možnostech, případně na vaší zručnosti. Kutilové si mohou samozavlažovací systém vyrobit sami, ale ani jeho nákup rozhodně nezruinuje rodinný rozpočet. To už tak úplně neplatí pro chytré květináče, které se nicméně nepostarají pouze o závlahu. Navíc jsou obvykle vizuálně zajímavé, přičemž některé z nich mohou fungovat i jako osvětlení. Tuto vlastnost ale zřejmě oceníte více v domácnosti než na chatě či chalupě, kde se nemusí vždy jednat o nejvhodnější designový prvek. Zvažte tedy všechna pro a proti…