V případě dotazů na výrobky Blumat a Tropf Blumat nás kontaktujte na č. 737 176 576 nebo na michal@hahn.cz

Zavlažování rajčat z PET lahví je jednoduché i praktické

Chtěli byste pěstovat rajčata na balkóně nebo na terase, ale obáváte se, že nebudete mít dostatek času na pravidelnou zálivku? Nebo již rajčata pěstujete, ale chtěli byste si ušetřit práci a čas při zalévání? Jedete na dovolenou a nemáte nikoho, kdo by se o vaše balkónová rajčata postaral? Pak zkuste jednoduchou vychytávku, díky které nemusíte mít starost o to, aby vaše výpěstky měly dostatek vláhy. Využijete přitom věci, které se v domácnosti vyskytují běžně, a budete mít zaručenu báječnou úrodu. Zásobárnu na vodu si vytvoříte z PET lahve a rostliny si sami odsají tolik vody, kolik budou potřebovat. Zavlažování pomocí PET lahví je jednoduché a je stále populárnější. Samozavlažovací systém z PET lahve si můžete vybudovat i na zahradě.


Tip: Podívejte se na naše další články o: 


Proč zvolit zavlažování rajčat pomocí PET lahví

Rajčata patří k rostlinám, které vyžadují patřičný přívod vody. Na balkóně, terase, ale ani na zahradě se nemůžete spoléhat na přirozenou vláhu a musíte pravidelně zalévat. Je-li na vás tato činnost příliš namáhavá, uvítali byste jistě automatické zavlažování rajčat. A když budete delší dobu pryč, třeba na dovolené? Závlaha z PET lahví za vás problémy vyřeší, snadno, jednoduše a s minimálními nároky na přípravu a finance. Chcete-li bezpečně udržovat stálou vlhkost v půdě, doplňte PET láhve zavlažování ještě mulčem nebo zakrytím povrchu zeminy pomocí geotextiie. Dbejte na to, aby půda nevyschla až do hloubky 10 cm, pak by byl nejvyšší čas na zálivku – třeba právě na zavlažování z PET lahví.

Samozavlažování z PET láhve  - návod je jednoduchý

Co si připravit:

Easy_1 (St2008)

  • PET láhev
  • hlínu
  • nůž
  • květináč nebo jinou nádobu pro pěstování
  • sazenice rajčat

Jak zavlažovat rajčata?

Nejdříve porovnejte velikost PET láhve pro zavlažování rajčat a květináče. Láhev seřízněte tak, aby byla o kousek nižší, než je horní okraj zeminy v květináči. Tím zajistíte, že se ke kořenům rajčete dostane přiměřené množství vody.

Seřezává se dno, na hrdle se nechá víčko. To se buď povolí tak, aby voda prosakovala, nebo se nechá utažené a do láhve se prorazí otvory, kterými bude voda odcházet ke kořenům rostliny.

Nádobu na sázení naplňte hlínou přibližně do třetiny, pak postavte láhev hrdlem dolů a dosypte zeminu do požadované výšky pro vysazení sazenic rajčat. Zasaďte rajčata a doplňte zeminu.

Budete-li takto řešit samozavlažování z PET lahví na větším prostoru, lze do zeminy zapustit celou lahev hrdlem nahoru. Lahev musí být opatřena dírami, aby voda mohla prosakovat ke kořenovému systému rajčat. Kapková závlaha z PET lahve pak bude tak silná, jak velké budu otvory. Voda se nalévá hrdlem lahve.

Kapková závlaha z PET lahví i pro větší prostor

Zavlažování z PET lahve je vhodné i pro vyvýšené záhony s rajčaty. Stačí větší počet PET lahví, u kterých se uřeže dno, nasadí se jedna na druhou a na závěr se přidá rozměrnější lahev s uřezaným hrdlem. Vše se umístí do půdy. Celý tento systém zavlažování pomocí PET lahve musí být uložen tak, aby měl lehký spád. Do PET lahví se vyvrtají nebo vypálí dírky. Pomocí hadice se celá sestava lahví naplní vodou a uzavře. Hrdlo první lahve musí zůstat volné pro dolévání, ostatní se pak zahrne zeminou, samozřejmě až po zasazení sazenic rajčat. Závlaha z PET lahve se tak dostává přímo ke kořenům rostlin. Výrazně tak ušetříte jak vodu, tak svůj čas, který byste jinak museli věnovat zalévání.

Když potřebujete zajistit samozavlažování rajčat na delší dobu

Odjíždíte na delší čas a chcete mít skutečnou jistotu, že vaše rajčata budou mít pravidelný a dostatečný přísun vláhy? I v takovém případě vám pomůže zavlažování PET lahví. PET láhev rozříznete na dvě části. Na hrdle necháte zašroubované a utažené víčko, do kterého vyvrtáte nebo vypálíte dírku. Tou protáhněte provázek, který bude sloužit jako knot. Musí být pevný a dobře sát vodu, vhodný je skutečný knot nebo třeba tkanička do obuvi. Provázek by měl mít délku přibližně 20 cm. Do spodní části PET lahve se nalije voda, přibližně do poloviny obsahu. Do vrchní části lahve s knotem se nasype zemina. Upraví se délka knotu a zasadí sazenice. Vrchní část se pak umístí do části s vodou tak, aby byl knot ponořen ve vodě, nasával ji a vedl ke kořenům rostlin. Závlaha rajčat PET lahví s knotem zajistí potřebnou tekutinu po dlouhou dobu – a bez námahy. 

Zavlažování PET lahvemi nejen pro rajčata

I jiné rostliny než rajčata ocení tento způsob zavlažování. PET lahev zajistí vláhu i paprikám, květákům, salátům, dokonce i okurkám, dýním a melounům.  Pokud si chcete kromě zeleniny pěstovat i bylinky pro vaše zdraví, zavlažování z PET lahví může být také dobrý pomocník. Mějte však na paměti, že rostliny potřebují prostor. Zvolíte-li variantu pěstování v nádobách, myslete na to, že sazenice bude potřebovat dostatek zeminy a zbyde prostor i pro PET lahev. Květináč musí být patřičně vysoký a mít odtokový otvor. Závlaha pomocí PET lahví zajistí, že se voda nebude vypařovat z povrchu nádob ani záhonů a na záhonech se nebude dařit plevelu.

Závlaha z petky a přihnojování

Závlaha rajčat z PET lahví vám usnadní i přidávání živin. Rajčata vyžadují vzdušnou hlinitopísčitou půdu, pH neutrální a také dostatek humusu. Odpovídající množství živin a minerálů je možno dodat přirozenou cestou nebo přihnojováním. Zde vám zavlažování přes PET lahev výrazně pomůže, tekuté hnojivo ta lze lehce dávkovat a rostlina ho bude vstřebávat po malých dávkách společně s vláhou.

Pro úspěšné pěstování rajčat není důležité jen samozavlažování z PET lahve, ale také správné umístění nádob s rostlinami. Musí být chráněny před větrem a rychlými změnami teplot. Sazenice je nutno vyvazovat, pravidelně zastřihávat a ošetřovat prostředky bránícími před různými chorobami. I zde hraje automatické zavlažování z PET lahve důležitou roli, nedochází při něm k postříkání listů, což bývá příčinou vzniku některých nemocí rostlin. Voda si v tomto systému udržuje správnou teplotu, takže vaši úrodu rajčat nic neohrozí.