V případě dotazů na výrobky Blumat a Tropf Blumat nás kontaktujte na č. 737 176 576 nebo na michal@hahn.cz

Postavte si na zahradě vlastní skleník

Skleník je skvělým pomocníkem při pěstování zeleniny, tropických rostlin, orchidejí nebo poslouží i k přezimování rostlin. Díky vyšší teplotě a vlhkosti vzduchu tyto rostliny rostou a plodí rychleji a jsou chráněny před vlivem nepříznivého počasí. Chcete si pořídit skleník? Rádi vám řekneme, jak si svépomocí zvládnete postavit skleník, který vám bude vyhovovat.  

U stavby skleníku platí pořekadlo „dvakrát měř, jednou řež“. Příprava je hodně důležitá, proto než začnete prohlédněte si skleník někde naživo, třeba u souseda. Taky si upřesněte účel, pro jaký budete skleník využívat.

A jdeme na to. 

skleník

1. Kam skleník umístit

Umístění skleníku dobře promyslete, protože pro správnou funkci je to velmi důležité. Postavte ho nejlépe na místo, na které bude přes den co nejdéle svítit slunce, takže ho nestavte pod strom nebo hned vedle domu, který by vrhal stín. Ideální je vyhnout se místům se silnějším větrem. Nejlepší orientace  skleníku je směrem od severu k jihu. 

2. Jaký vybrat typ skleníku

Konstrukci skleníku, od které se vše odvíjí, můžete zvolit z různých materiálů. Ideálním je hliník, ten je dostatečně nosný, lehký, zajistí dlouhou životnost, ale tím pádem je dražší. Další možností je kov, který je levný a trvanlivý. Poté žárově pozinkovaný plech, který je cenově dostupný, má vysokou nosnost a podstatně delší životnost než klasický pozinkovaný plech. Poslední dvě možnosti jsou dřevo a plast. Materiál ze dřeva má přirozený vzhled, ale menší životnost, k tomu se musí pravidelně udržovat. Plast dobře izoluje, ale konstrukce není tak pevná jako u kovu nebo dřeva.

3. Polykarbonát nebo sklo?

U výplně do skleníku se budeme bavit o skle a stále oblíbenějším dutinkovém polykarbonátu. U skla je výhoda že má neomezenou životnost. Silná skla, která se doporučují (optimální síla skla je 4 mm), jsou rozptylové, ty na jedné straně máji jemné vroubky, díky kterým paprsky propustí a pak rozhází všemi směry, čímž rostliny ochrání před přímým žárem. Jediná nevýhoda skla je v tom, že je do skleníku vidět. Opatrně ať neprohloupíte a radši zainvestujte do kvalitního skla, protože slabá skla se mohou rozbít, k tomu navíc v horkých letních dnech rostliny neochrání a slunce je může spálit. Proto volte skla silnější. Ta kvalitnější jsou navíc opatřena ochranou proti UV záření a spadem nečistot z ovzduší. 

Za to polykarbonát má dlouhou životnost a vyžaduje minimální údržbu, navíc je lehký a velmi odolný proti nárazu. Taky má vynikající izolační vlastnosti a vysokou pevnost v ohybu oproti sklu. Polykarbonát má nevýhodu v tom, že se působením tepla nebo vlhka roztahuje, tudíž vyžaduje speciální skleníkové konstrukce. Stejně jako sklo by neměl být tenčí než 4 mm, protože bývá náchylný k praskání a křehnutí. Polykarbonátové desky se hodí nejvíc pro hliníkovou konstrukci.

4. Než začneme montovat jsou důležité základy

Vybudování základů, na kterých bude zahradní skleník stát, je důležité. Výjimku mají polykarbonátové skleníky, které bývají někdy tak lehké, že základy vůbec nepotřebují, ale i tak to vadit nebude. Máte dvě možnosti ukotvení, a to betonové základy a piloty. Platí, že čím větší skleník chcete mít, tím kvalitnější základy musíte vybudovat.

Plastové piloty nejsou vhodné v místech, kde by úrodu mohli poničit myši nebo krtci. Ale pokud je pro vás budování betonové podezdívky náročné nebo se nevyplatí kvůli lehkému skleníku, zkuste tuto variantu. Piloty dlouhé zhruba 80 cm se zarazí do země přibližně v metrových rozestupech. Prostor mezi nimi se vyplní deskami, na které přijdou patky.

U betonových základů je doporučená hloubka minimálně 60 cm, ve chladnějších oblastech 80-100 cm. Základy zpevněte betonářskými dráty nebo armovací sítí, poté je podsypte 5-10 cm vrstvou štěrku. Dobré je vybudovat základy 10 cm nad terén, ať hlína neleží na konstrukci skleníku. Dbejte na to, aby bylo vše vodorovné a pravoúhlé. Vyplňte betonem a položte patky, do kterých se zakotví nosná kostra skleníku. 

skleník1

Pokud jste se rozhodli pustit do montáže sami, pojďme si říct postup:

  1. Nejdříve je třeba vztyčit přední stěnu a podepřít ji z vnější strany, aby se nesklopila.
  2. K ní připevněte pravou a levou svislou část a poslední přijde zadní díl. 
  3. Udělejte šablonu z kartónu, o velikosti skla nebo polykarbonátu, a zkontrolujte, zda všechno sedí.
  4. Jestli je vše v pořádku dotáhněte šroubky a případné spáry mezi konstrukcí skleníku a podezdívkou vyplňte cementovou maltou.
  5. Podpěry odstraňte, až si budete jisti, že vše zaschlo, jak mělo.

Skleník stojí, a vy jste připravení pěstovat. Pojďte si ještě přečíst, jak je to se zavlažováním.

5. Zavlažování

K tomu, aby rostliny rostly potřebují pravidelné zavlažování. Zalévání rajčat, paprik nebo i bylinek, které budete ve skleníku pěstovat nemusí být denní povinností, ale naopak radostí. Pokud se vám nechce každý den tahat s konvemi máme pro vás dva způsoby, a to kapkovou závlahu a zavlažovaní pomocí násad na PET lahve. Výhody obou jsou že jsou automatické, tím pádem vám to ušetří čas i peníze za spotřebu vody.

Kapkovou závlahu upevníte do jakéhokoliv skleníku. Pokud hledáte pouze krátkodobé zavlažování, protože jedete na týden na dovolenou, řešením jsou násady pro zavlažování z PET lahví.  Více si přečtěte v našem článku Jak zavlažovat?