V případě dotazů na výrobky Blumat a Tropf Blumat nás kontaktujte na č. 737 176 576 nebo na michal@hahn.cz

Jak vybrat skleník - sklo nebo polykarbonát?

Toužíte mít vlastní zeleninu nebo bylinky? V sezóně to není žádný problém, ale pokud byste si chtěli pochutnávat na vlastních výpěstcích po celý rok, budete potřebovat jiné řešení. Zahradní skleníky vám umožní pěstování plodin bez omezení. Nabídka je však tak široká, že může být obtížné vybrat ten správný právě pro vás, abyste byli spokojeni a aby vám skleník dlouho vydržel. Podle jakých kritérií byste měli vybírat, aby se vám skleník opravdu vyplatil? A proč vůbec vlastně zahradní skleník pořizovat?

Výhody přináší skleněný skleník i skleník polykarbonát

sklenik_1

Základní výhodou skleníku je možnost mít vlastní čerstvou zeleninu po celý rok. Náklady na vlastní výpěstky nejsou vysoké, je tedy možno ušetřit finance. Navíc budete mít jistotu, že zelenina i ovoce neobsahují škodlivou chemii. Podle toho, co chcete pěstovat, si můžete zvolit jednoduché domácí pařeniště, malý skleník, skleník ke zdi nebo si postavit vlastní skleník svépomocí, třeba oblíbený skleník z pet lahví.

Pokud vás stavba skleníku svépomocí neláká, můžete si nechat zhotovit skleníky na míru. V každém případě budou rostliny ve skleníku chráněny, takže můžete pěstovat i teplomilné rostliny. Vaše výpěstky jsou v bezpečí nejen před nepřízní či výkyvy počasí, ale i před zásahy vašich domácích mazlíků. Mnozí do skleníku uschovávají zahradní nářadí, nebo si zde vybudují malé posezení.

Skleník je dlouhodobá investice

Ať zvolíte kteroukoli variantu skleníku, bude se jednat o investici, která by vám měla vydržet delší dobu. Proto se vyplatí nešetřit na kvalitě materiálu, konstrukce skleníku by měla být dostatečně odolná a zajištěna by měla být i možnost pravidelného větrání skleníku.

Na co byste se měli zaměřit, abyste s výsledkem byli spokojeni?

  • Materiál konstrukce skleníku – profily z oceli lépe odolávají větru a silným dešťům, hliníkové profily jsou zase lehčí.
  • Plášť skleníku může být ze skla či z polykarbonátu, v každém případě musí mít opláštění patřičnou tloušťku, většinou se jedná o sílu kolem 5 mm.
  • Tvar skleníku nabízí různé možnosti. Běžné obloukové skleníky v porovnání se skleníky sedlovými unesou velké zatížení a lépe odolávají UV záření. Důležité je také to, zda je přímo se skleníkem dodáváno další příslušenství a zda je i nadále běžně dostupné.

Výplň ze skla nebo z polykarbonátu?

skleniky

Když se zeptáte zkušených zahrádkářů, zda jsou lepší polykarbonátové skleníky nebo skleníky s výplní ze skla, budou vám odpovídat různě. Nelze říci, který materiál je lepší, každý má své výhody i zápory

Skleněná výplň skleníku

Sklo na skleník je tradiční výplní, vydrží celá desetiletí, je mohutnější a těžší. Skleník skleněný hůře zadržuje teplo a v případě rozbití může dojít k těžkým úrazům. To lze vyřešit použitím nekaleného skla, které je odolnější, ale také nákladnější. Skleníky ze skla vyžadují také náročnější montáž a vybudování betonových základů. Nabízí vyšší propustnost světla, ale má vyšší náklady na vytápění.

Skleníky z polykarbonátu

Polykarbonát patří k novějším materiálům. U zahrádkářů si rychle získal popularitu, protože mnohem lépe drží teplo, takže můžete pěstovat i náročnější druhy rostlin. Má nižší hmotnost, náklady na vytápění nejsou tak vysoké a ani náklady na samotné pořízení skleníku. Polykarbonát je pružný, navíc se montuje po dílech, takže není problém vyměnit poškozenou část. Nemá však tak dlouhou životnost a podle síly a povrchu poskytuje různou ochranu před slunečním zářením. Lze ho poškodit ostrými předměty, proto je důležitá opatrná manipulace. Často se také zanáší řasami.

Obloukový nebo sedlový skleník

Nejčastějším tvarem skleníku je skleník obloukový. Ten je složen ze stavebnice, kdy se nejdříve sestaví konstrukce a do ní se umísťují připravené polykarbonátové pláty. Tento typ se vyznačuje vysokou stabilitou a je také značně odolný. Sedlové skleníky mohou být přistavěné ke zdi. Při jejich stavbě se používají tabulky, které se vsazují do rámů. Pak se snadno vyměňují poškozené díly, ale při nedostatečném upevnění může tabulky uvolnit i silnější vítr. Standardní skleník 2 x 3m se vyrábí v obou variantách.

Vyberte správnou konstrukci 

Při volbě konstrukce skleníku si můžete vybrat z více druhů materiálů. Nejčastěji se používá hliník, který je lehký, a proto je snadná i montáž konstrukce. Nehodí se však do náročnějších podmínek, kde se dává přednost těžší ocelové konstrukci. Těžší a odolnější jsou konstrukce z pozinkované oceli. Novinkou jsou trubkové konstrukce, které jsou vhodné i do náročných povětrnostních podmínek.

Nezapomínejte na příslušenství a závlahu

zavlaha

Při výběru skleníku se zajímejte také o to, zda jsou jeho součástí další doplňky jako střešní okna, dvířka, police a podobně. Důležitý je i způsob větrání skleníku. A určitě se vyplatí vybavit skleník také závlahovým systémem, který vám dokáže ušetřit jak čas, tak námahu s taháním konví s vodou. Umělá závlaha zajistí nejen dostatečný přísun tekutiny, ale i její pravidelnost. Majitel pak nemusí do skleníku častěji chodit. Vše se odvíjí od velikosti skleníku, do menších prostor stačí mikrozavlažování nebo automatický způsob závlahy, do větších skleníků je vhodná kapková závlaha.

Zvolit si lze i barvu skleníku

Základní barva skleníku je šedá, ale je možné zvolit i zelený nebo černý. Jestliže však preferujete jinou barvu, která bude lépe ladit s celkovým vzhledem vaší zahrady, můžete si vybrat i jinou variantu. Práškový lak barvu změní a skleník bude odolnější, tato volba je však finančně nákladnější.

TIP: Vyberte si z nabídky prodejců skleníků na Firmy.cz.