V případě dotazů na výrobky Blumat a Tropf Blumat nás kontaktujte na č. 737 176 576 nebo na michal@hahn.cz

Zavlažování pokojových rostlin - vše co potřebujete vědět

Pravidelné zavlažování a postřikování v rozumné míře pokojovým rostlinám prospívá. Jak však zajistit zeleným kráskám potřebnou vláhu, když budete po delší dobu nepřítomni? Mnoho lidí se domnívá, že stačí květináč postavit do větší nádoby s vodou a vše je lehce vyřešeno. Takovým postupem byste však mohli květinám ublížit. Přelití a nadbytek vody není vhodným způsobem zajištění vláhy. Jak se tedy postarat o domácí zeleň, když se chystáte pryč? Můžete využít tradiční babské rady zaměřené na domácí zavlažování květin nebo se spolehnout na některý ze samozavlažovacích systémů či na automatické zavlažování pokojových rostlin.

Babičky se o zavlažování rostlin uměly postarat

Starší generace měla mnoho užitečných receptů pro řešení všech možných situací. Babičky sice nejezdily z domova na dlouhou dobu, ale přesto uměly svým opečovávaným rostlinkám vždy zajistit patřičnou dávku vody. Jejich způsoby zavlažování rostlin o dovolené můžeme využívat i my, je to snadné a nenáročné. Stačí vám k tomu lněný knot. Knoty totiž dobře sají tekutiny, tedy i vodu. Pokud bude knot tvořit spojení mezi květináčem a nádobou s vodou, můžete si být jistí, že vaše zeleň bude mít dostatek vláhy i v době vaší nepřítomnosti. Podmínkou tohoto způsobu zavlažování je, že nádoba s vodou bude umístěna výše než květináč. Rostlina si pak vodu pomocí knotu natáhne. Podobně fungují i ozdobné baňky s úzkým hrdlem, ze kterých rostlina čerpá vodu sama.

zavlažování rostlin

Hydroponie je časově nenáročná

Zavlažování květin o dovolené lze řešit i vybraným způsobem pěstování. Zvolíte-li pěstování rostlin v živném roztoku, tedy bez půdy, nebudete se muset o zálivku starat často. Hydroponie je vhodná pro převážnou část pokojových rostlin. Živný roztok se doplňuje cca jednou za 14 dní a občas je potřeba pohnojit. Rostliny využívající hydroponii vyžadují dostatek světla, ale ne přímé slunce. Jsou méně odolné proti chladu a průvanu, proto pozor na větrání. I když rostlina není v hlíně nebo rašelině, potřebuje fixaci. Ta by však neměla ovlivňovat vodní prostředí, vhodné jsou například minerální substráty. Květináč pro hydroponii je složen z vnitřní a vnější nádoby a dělicího dna. Existuje nespočet provedení a variant, takže si jistě vybere každý zájemce o tuto zajímavou variantu.

Samozavlažování rostlin zajišťují speciální květináče

Chcete-li si zjednodušit zalévání pokojovek nebo zavlažování na balkoně, můžete zvolit variantu zavlažovacích květináčů. Jde o nádoby, vybavené dvojitým dnem. V každém květináči je tak zásobník, do kterého se dá nalít velké množství vody, která se dutinami nasává až ke kořenům. Některé květináče nebo truhlíky jsou ještě vybaveny vnitřními nasávacími knoty, otvory pro nalévání, hladinoměry nebo přepadovými dutinami. Obdobným řešením jsou vzlínavé textilie, fungující na principu kapilár. Ty uvolňují vodu podle okolní teploty.

Automatický systém pro samozavlažování pokojových květin

Finančně náročnější, avšak velice pohodlné, je pořídit si automatický systém pro samozavlažování květin. Ten poslouží také jako závlaha na balkon. Jde o systém hadiček, napojených na čerpadlo a zásobník. Pomůže vám nastavit intenzitu dávkování zálivky, dobu, kdy se bude zalévat, i čas, jak dlouho bude zálivka trvat. Systém má i snímač, který hodnotí vlhkost půdy, transformátor s časovým spínačem, různé úrovně zavlažování i kontrolku, která upozorní na nutnost doplnit zásobník. Tu je potřeba sledovat, pokud by čerpadlo pracovalo na sucho, mohlo by se rychle zadřít. Tímto způsobem lze zajistit vláhu až 36 rostlinám. Výhodou je možnost zvolit odlišné dávky podle potřeby jednotlivých rostlin.

Podobně fungují i automatické kapkové závlahové systémy, ty jsou však nejvhodnější pro svislé zelené stěny. Jednodušší variantou, třeba jako automaticka zavlaha na balkon, může být napojení plastových hadiček na zásobník a rozvod do jednotlivých květináčů. Hadičky pak ústí do hliněných kuželů, které jsou zapojeny v substrátu, poblíž kořenů rostliny.

zavlažování květin

Můžete zvolit levnější řešení

Existují samozřejmě i svépomocná a levná domácí řešení zavlažování pokojových květin. Můžete například využít obyčejnou plastovou láhev, do jejíhož víčka vyvrtáte malé dírky. Odřežete dno a petku umístíte do zeminy. Pak ji naplníte vodou a rostlina si již sama bude odebírat potřebné množství vody.

Napusťte misku vodou a připravte si provázek z přírodního materiálu. Misku položte poblíž květináče, měla by být výše, než květináč samotný. Do misky ponořte alespoň 30 cm provázku. Opačný konec provázku se zapíchne do květináče. Vzdálenost mezi miskou a květináčem by měla být krátká, ideálně kolem 10 cm. Pokud tak chcete zavlažovat více rostlin, měla by mít každá svůj vlastní přívod a nádobu.

Podobně funguje savý hadřík nebo zavlažovací textilie. Zvedneme květináč ze spodní misky a postavíme ho na textilii. Konec textilu se ponoří do vody, rostlina si vodu natahuje spodním otvorem květináče.