Samozavlažovací květináče - vše co potřebujete vědět
Chcete mít krásnou zelenou domácnost, ale často jezdíte na delší dobu pryč nebo zapomínáte na pravidelnou zálivku, takže vaše rostliny rozhodně nevypadají tak, jak byste chtěli? Váš problém by mohl vyřešit samozavlažovací květináč. S ním navíc nehrozí, že byste květiny přelili a že jim budou zahnívat kořeny. Stačí si dobře vybrat a umět tohoto pomocníka správně používat. I když se květináč nazývá samozavlažovací, vodu budete muset občas dolévat, ovšem zdaleka ne tak často, jako v běžném květináči.
Tip: Podívejte se na naše další články o:
Čím se liší samozavlažovací květináč od hydroponie
Na rozdíl od hydroponie, kdy se rostliny pěstují v živném roztoku, potřebuje samozavlažovací květináč dostatek zeminy, voda se nachází v odděleném prostoru. Květináč je vybaven odvodňovacím systémem, díky kterému rostliny nestojí ve vodě. Poměr zeminy a vody by měl být dva ku třem. Používání je jednoduché, zavlažování do květináče může zvládnout každý. Jde jen o to, vybrat správnou velikost květináče, řídit se návodem a osazovat jako u běžného květináče. Pořídit můžete například samozavlažovací květináč na bylinky, samozavlažovací závěsný květináč nebo samozavlažovací květináč venkovní.
Samozavlažovací systém do květináče je jednoduchý
Podstata tohoto typu květináče je jednoduchá. Květináč se skládá ze dvou nádob, které nasedají jedna do druhé a jsou opatřeny vzlínacími šachtami nebo speciálními knoty. Tímto způsobem se dostává voda ze zásobní spodní nádoby do horní. V horní nádobě je zemina s rostlinami. Zde si kořeny rostlin vezmou pouze tolik vody, kolik je potřeba. Čerstvou výsadbu je potřeba nejdříve zalévat shora, než si vytvoří dostatečný kořenový systém. Pak už se zalévá pouze přes zásobník.
Jak funguje samozavlažovací květináč
Samozavlažovací truhlíky a květináče mají zásobu vody v zásobníku. Rostliny ji odtud přitahují pomocí svých kořenů. Voda se k nim dostane přes zavlažovací knoty nebo vzlínacími dutinami. Zavlažovací knoty se nacházejí ve zvláštní plastové vložce, kde je také rošt pro přístup vzduchu. Tato samozavlažovací vložka do květináče může být součástí nádoby nebo je ji možno vyjmout. Voda se pak nalévá do otvorů v bocích nebo horních otvorů. Velké samozavlažovací květináče dokáží pojmout i několik litrů. Přebytečná voda odtéká přepadem, což oceníte, zvláště pokud máte venkovní samozavlažovací květináče. Originální květináče jsou vybaveny hladinoměrem, který ukazuje stav vody v zásobníku.
Nabídka zavlažování do květináčů je široká
Samozavlažovací nádoby se vyrábějí v bezpočtu provedení, takže ten svůj najde každý zájemce. Zvolit si můžete samozavlažovací květináč kulatý i hranatý, vysoký samozavlažovací květináč, samozavlažovací květináče do interiéru, samozavlažovací květináč na orchideje nebo třeba samozavlažovací květináč na rajčata. Zakoupit lze jednotlivé kusy nebo celé sady. Největší samozavlažovací venkovní květináče jsou opatřeny uchy a kolečky pro snadnější manipulaci. Pro pěstování popínavých rostlin najdete i varianty s otvorem pro opory.
Jak často je nutno dolévat vodu do zásobníku
Automatické zavlažování květináčů je výtečným řešením pro dobu dovolených. I v těch největších vedrech vydrží většině rostlin voda v zásobníku déle než tři dny, odolnějším druhům i mnohem déle. Přesto, pokud odjíždíte na dobu delší než 14 dní, požádejte někoho o kontrolu a dolití zásobníků. Výhodou je delší interval v zalévání, ale také podmínky, které budou připomínat přírodní závlahu, takže rostliny budou mnohem lépe prospívat. Dolévání závisí na počasí, teplotě, světové straně a velikosti a typu rostliny.
Samozavlažování do květináče se hodí pro většinu rostlin
Samozavlažovací nádoby jsou vhodné pro velké množství rostlin, jak pokojových, tak balkonových. Automatická závlaha květináčů prospívá například letničkám, dřevinám, trvalkám, ale i zelenině nebo drobnému ovoci. V samozavlažovacím květináči se nebude dařit pouze suchomilným rostlinám nebo sukulentům. Bylinky v samozavlažovacím květináči budou prospívat, stejně jako většina letniček. Plodová zelenina ocení vysoké samozavlažovací květináče stejně jako nádoby s větším objemem.
Jak si vyrobit samozavlažovací květináč
Samozavlažovací květináč si můžete koupit nebo vyrobit sami. Jak udělat samozavlažovací květináč? Budete potřebovat dvě nádoby, přičemž jedna musí být o velikost větší než druhá. Dále budete potřebovat knoty, jejich počet závisí na počtu děr, které do květináče uděláte. Do menšího květináče vyvrtáte otvory. Do vyvrtaných dírek protáhnete knoty, do květináče nasypete zeminu a zasadíte rostlinu. Tento květináč zasunete do většího kusu a do něj nalijete vodu. Konce knotu musí být ve vodě ponořené, aby si rostlina mohla kořenovým systémem odebírat potřebnou vlhkost. Podobně si můžete vyrobit samozavlažovací květináč z PET lahve. Odřízněte vršek lahve a otočte ji uzávěrem dolů. Posaďte na zbývající část lahve a protáhněte knot. Takto vzniklý systém sice není příliš vzhledný, ale například pro pěstování sazenic je dostačující.