V případě dotazů na výrobky Blumat a Tropf Blumat nás kontaktujte na č. 737 176 576 nebo na michal@hahn.cz

Zavlažování skleníku - vše co potřebujete vědět

Dostatek vláhy je nezbytnou podmínkou pěstování jakýchkoli rostlin. Venkovní rostliny mohou získat dostatek vody přirozeným způsobem, rostliny ve sklenících jsou odkázané na umělou závlahu. Ta musí být nejen dostatečná, ale i pravidelná. Spotřeba vody pak velmi rychle narůstá. Jaké jsou způsoby a typy zavlažování a možnosti úspor? Jak se zjednoduší závlaha skleníku? Nabízí se jak tradiční metody, tak moderní a inovativní systémy, které navíc šetří čas i námahu při zavlažování. Do skleníku pak nemusí majitel tak často chodit.

Sud, konev, mikrozávlaha nebo automatika?

Pořídili jste si skleník a zvažujete jeho závlahu? Pokud jde jen o malý skleníček nebo fóliovník, můžete zůstat u klasiky, zavlažování skleníku ze sudu nebo u některého z hobby systémů automatizovaného způsobu závlahy do skleníku nebo mikrozavlažování. Pro větší nebo velkokapacitní skleníky jsou vhodnější automatizované systémy a mikrozávlaha vybudované odborníky. Všechny způsoby mají své výhody a nevýhody, které byste měli uvážit ještě před pořízením některého z automatických zařízení.Pořídili jste si skleník a zvažujete jeho závlahu?

Pokud jde jen o malý skleníček nebo fóliovník, můžete zůstat u klasiky, zavlažování skleníku ze sudu nebo u některého z hobby systémů automatizovaného způsobu závlahy do skleníku nebo mikrozavlažování.

Pro větší nebo velkokapacitní skleníky jsou vhodnější automatizované systémy a mikrozávlaha vybudované odborníky.

sklenik

Všechny způsoby mají své výhody a nevýhody, které byste měli uvážit ještě před pořízením některého z automatických zařízení.

Automatické zavlažování skleníku bude znamenat:

  1. rovnoměrné rozvádění vody podle potřeb rostlin
  2. možnost nastavení spojenou s výraznou úsporou času a vody
  3. nutnost montáže a seřízení odborníkem
  4. vyšší náklady na pořízení
  5. požadavek na důkladné zazimování

Jaké jsou výhody a nevýhody klasického ručního zavlažování?

  1. nízká cena při pořízení
  2. jednoduchá montáž
  3. velký výběr
  4. nerovnoměrná zálivka
  5. vysoká spotřeba vody
  6. dlouhodobě drahá zálivka

Mikrozávlaha vyžaduje kvalitní vodu

Hledáte-li samozavlažovací systém do skleníku, určitě se setkáte s pojmy mikrozávlaha a kapková závlaha do skleníku. V tomto případě se voda k rostlinám dostane pouze v požadovaném množství. Je totiž přiváděna potrubím, na jehož konci se nacházejí zavlažovače, kapkovače a podobně. Výhodou kapkovačů je postupné dávkování závlahy, rostliny během hodiny dostanou dávku maximálně 10 litrů. Kapkovač má konstrukci uzpůsobenou tak, aby byl výtok jen těsně nad nulovou hodnotou. Toho se dosahuje redukováním tlaku vody v konstrukci zařízení. Otvory pro výtok jsou velmi malé, pokud by voda nebyla kvalitní a čistá, mohly by se ucpat.

20120702125606_skl1

Kapkové zavlažování ve skleníku vyžaduje instalaci kapkovacího potrubí. To může být na povrchu nebo v půdě. Do něj jsou v určitých intervalech umístěny válcovité kapkovače. Jak kapkovače, tak kapkovací potrubí by měly být vybaveny filtrací, ideálně dvoustupňovou. Podobnou možností jako kapénková závlaha do skleníku jsou zavlažovače, ty tvoří vodní mlhu a vodu stříkají do kruhů či obdélníkových obvodů. Zavlažovače nemají tak vysoké nároky na kvalitu vody, stačí jim jednostupňový filtr.

Co vám přinese kapková závlaha ve skleníku?

Každý majitel mikrozávlahového systému ocení velkou úsporu vody a energie. Chrání se tak také půda, která si udržuje správnou vlhkost, nevyplavuje živiny, lehce se ohřívá a podporuje tak vývoj rostlin. Výhodou je i možnost zvolit si automatické zavlažování do skleníku, takže vaše výpěstky budou v pořádku i při vaší delší nepřítomnosti. Při správném používání má automatická závlaha skleníku skvělý vliv na další růst, kvalitu rostlin i výnos plodin. Zalévání čistou vodou by nestačilo, je nutné přihnojovat. Pokud nesvěříte vybudování samozavlažování skleníku odborné firmě, můžete využít některou z hobby stavebnic. Ty se skládají z rozvodných potrubí a hadic, různých koncovek, základního přístroje s fitrem, regulátorů, držáků a dalších pomůcek nutných k montáži. Automatická závlaha pro skleníky je vždy dobrou volbou.

Automatická závlaha do skleníku vám poskytne volný čas

Pokud se rozhodnete pro mikrozávlahu řízenou automaticky, výrazně si zjednodušíte organizaci času. Ve skleníku se bude zalévat i ve vaší nepřítomnosti, protože časovač zařízení v nastavený čas otevře a pak zase uzavře přívod vody. U rostlin je umístěno čidlo, které kontroluje vlhkost půdy a pomáhá hodinám s optimálním nastavením ventilu. Jediným problémem může být doplňování vody do nádrže na zalévání. Z vodovodu lze vodu doplnit s pomocí plovákových ventilů nebo z dalších nádrží, umístěných ve vyšší poloze. Možné je i zavlažování skleníku samospádem z nádrží mimo skleník. I zde se pro regulaci používá plovákový ventil. Nepoužívejte přímo vodu z vodovodu nebo studny, jako nádrž můžete použít i obyčejný sud z plastu. Přímá zálivka je chladná, což rostliny ve skleníku nemají rády a neprospívají, jak byste chtěli.

Solární zavlažování do skleníku bez elektřiny a tlakové vody

Chtěli byste mít samozavlažovací skleník, ale nemáte elektrickou přípojku ani možnost připojení tlakové vody? Řešením je solární zavlažování skleníku. Závlaha do skleníku se tak může dostat z jakékoli nádrže na vodu. Je to jedna z možností, jak se dostane kapénková závlaha do skleníku ze sudu. Solární závlaha ve skleníku je bezobslužný systém, který se dá instalovat i na balkony nebo do pokojů. Četnost a dobu, kdy bude probíhat automatické zavlažování skleníku ze sudu, si nastavíte pomocí regulátoru. Menší solární sady jsou přenosné a lze je přikoupením dalších dílů rozšiřovat.